Предимството на домакинския мач

Предимството на домакинския мач
Оценете тази статия

У дома и стените помагат. Домакинското предимство е толкова добре известен фактор, че вероятно мнозина, прочели заглавието, биха се запитали защо изобщо е необходимо да се разсъждава по въпроса. Значимостта на този фактор е безспорна, а в следващите редове ще се опитаме да хвърлим поглед върху това какво отражение може да има върху спортните залози.

Вярно е, че атмосферните условия, теренът, топката са едни и същи и за двата отбора – защо тогава да играеш на своя стадион да има чак такъв аванс пред съперника? Лесно е за обяснение – защото има на своя страна публиката, защото познава обстановката и терена по-добре, не на последно място в много случаи и защото не е пътувал с часове, за да стигне до арената за мача.

Фаворитите печелят навсякъде

Естествено, домакинският фактор в повечето случаи не е достатъчен, за да компенсира разликата в класите. Фаворитите имат потенциала и аргументите да печелят навсякъде, без значение дали играят пред своя публика или пред враждебна аудитория. И все пак дори и при най-силните отбори се наблюдава разлика в представянето у дома и навън. Ето и няколко примера от сезон 2019-20 от най-силните първенства в Европа:

  • Ливърпул е абсолютен хегемон в английската Висша лига след 22-ия кръг, като е спечелил 21 победи. Единственото равенство е регистрирано на чужд терен, но не това е толкова забележително, колкото съпоставката на головите разлики като домакин и гост. На свой терен мърсисайдци са записали 31-9 (+22), докато при гостуванията е 21-5 (+16).
  • След 18 кръга в Бундеслигата Байерн има 36 точки, като е спечелил съвсем малко повече у дома (19), отколкото навън (17). При головите разлики обаче отново виждаме по-отчетлив контраст – 28-9 (+19) на свой терен срещу 22-13 (+9) на чужд.
  • Ювентус е почти перфектен у дома (9 победи и 1 равенство), докато при гостуванията си е допуснал в случая домакинът да вземе точки, като е регистрирал и една загуба. Головите разлики на „Старата госпожа” също се отличават осезаемо – 24-10 (+14) срещу 15-9 (+6).
  • В Испания контрастът е още по-очевиден. Шампионът Барселона след 20 кръга е почти перфектен у дома (9-1-0) и доста колеблив навън (4 победи, 3 равни, 3 загуби). Головата разлика на каталунците у дома е 35-10, а на чужда земя – 15-13. При Реал Мадрид, който след 20 кръга има равен актив с лидера, амплитудата не е толкова голяма, но и тук разликата е очевидна – без загуба на „Бернабеу” (7-3-0) и едва 50% спечелени визити (5 от 10 гостувания, от които все пак е загубено само едно). При Кралския клуб все пак контрастът в головата разлика не е толкова съществен (+15 у дома и +10 навън).
  • Във Франция ПСЖ е хегемон, където и да играе, като след 20 кръга е записал по два мача и като домакин, и като гост, в които не е спечелил. При головите разлики „ножицата” не е толкова отворена (+21 вкъщи и +15 като гост). Вторият Олимпик Марсилия показва по-голяма зависимост от домакинския фактор – загубил е само един от 10 мача на своя „Велодром” (като е спечелил 7), като същевременно има 50% успеваемост при визитите. Контрастът при головите разлики е красноречив – +8 на свой терен и +1 на чужд.

Гореописаните примери могат да ни дадат добри насоки. Когато домакинът е лидер или претендент за титлата, коефициентът в негова полза обикновено е доста нисък. Но ако се играе с хендикап и фаворитът бъде поставен при условие като -1 или -2, тогава ставката се увеличава, а вероятността за успех също не е малка. В такива мачове може да се търси също висока резултатност (над 3,5 гола), която също би била по-високо възнаградена от обиковената „единица”. Вариант е и залог на печеливша разлика, въпреки че в това отношение точната прогноза е по-трудна, но и по-сладка като отплата.

Аутсайдерът има повече шансове пред своя публика

При по-слабите отбори всъщност влиянието на домакинския фактор е дори по-отчетливо. Не говорим дори само за такива, които водят битка за оцеляване на дъното на таблицата, но и за клубове от средата на класирането. Именно двубои, в които гост е някой от фаворитите в лигата, ни дават възможност да се „прицелим” в наистина „сочен” коефициент. Един от примерите за изненадващ успех на аутсайдер срещу хегемон намираме във френското първенство, където намиращият се близо до зоната на изпадащите Дижон победи ПСЖ с 2:1 в началото на ноември на свой терен.

Ето и примери от Топ 5 на Европа за подчертано домакински отбори, заемащи позиции далеч от челото на таблицата, като данните са от средата на сезон 2019-20:

  • Англия, Висша лига: Евертън е спечелил 20 точки на свой терен (6 победи от 11 мача) и само 9 на чужд (2 победи от 12 мача). Брайтън има 17 точки вкъщи и 8 навън. Последният Норич е взел 12 точки пред своя публика и едва 5 в 11 гостувания.
  • Испания, Ла Лига: Майорка безспорно е най-очевидният пример, като е спечелил 17 от 18-те си точки на своя стадион (5 победи от 11 домакинства, включително срещу фаворити като Реал Мадрид и Валенсия). Атлетик Билбао и Бетис имат по 7 победи за 20 кръга, като и при двата отбора 6 от спечелените срещи са домакински.
  • Германия, Бундеслига: Домакинският фактор тук е най-слабо изразен сред петте водещи шампионата на континента. И все пак дебютантът в елита Унион Берлин е записал победа в повече от половината мачове на свой терен (5 от 9), докато на чужд терен има само един успех от 9 двубоя.
  • Италия, Серия А: Удинезе, който след 20-ия кръг е 14-ти в класирането, е спечелил 17 от 24-те си точки на своя стадион. Последният Дженоа има скромния актив от 14 точки, от които само 4 са извоювани навън.
  • Франция, Лига 1: Дижон, който вече беше споменат по-рано, е спечелил 16 от 21 точки на свой терен (4 победи от 10 мача), докато от 10 гостувания има само един успех. Брест е загубил само една от 10 срещи пред своя публика, докато навън записва 60% поражения (6 от 10 двубоя).

Така че дори домакинът да е аутсайдер, можем да потърсим залог в негова полза. В случаи като тези с Майорка – Реал Мадрид и Дижон – ПСЖ коефициентът е особено привлекателен, но все пак говорим като цяло за изключения.

Но доста по-често виждаме друго. Когато Давид посреща Голиат на своя стадион, то домашната почва помага поне да не се загуби срещата. Двойният шанс в полза на по-ниско класирания отбор обикновено е подплатен също с добър коефициент (над 2,00), а ако гостуващият фаворит не е толкова убедителен навън (като Барселона например), то спокойно може да се търси 1Х. Има и опция да се играе Х при хендикап +1 с идеята, че гостуващият отбор, ако и да е по-класен, едва ли ще измъкне повече от минимален успех.

Вижте още и нашето професионално ревю на Winbet

Прочетете също и Какво е влиянието на първият гол в мача

И все пак тежестта на домакинския фактор намалява

При редица отбори от водещите първенства на Европа точковият актив, регистриран при домакинства и гостувания не се различава съществено. А има и немалко такива, които са спечелили повече точки на чужд терен. Ето няколко интересни примера:

  • Челси – 17 точки като домакин, 22 като гост
  • Саутхемптън – 11 точки като домакин, 17 като гост
  • Севиля – 15 точки като домакин, 20 като гост
  • Реал Сосиедад – 14 точки като домакин, 17 като гост
  • Еспаньол – 3 точки като домакин, 11 като гост
  • Байер Леверкузен – 13 точки като домакин, 18 като гост
  • Вердер – 5 точки като домакин, 12 като гост
  • Интер – 19 точки като домакин, 26 като гост
  • Рома – 17 точки като домакин, 21 като гост
  • Милан – 13 точки като домакин, 15 като гост
  • Лече – 5 точки като домакин, 11 като гост 
  • Бреша – 5 точки като домакин – 11 като гост
  • Олимпик Лион – 11 точки като домакин, 18 като гост
  • Реймс – 12 точки като домакин, 14 като гост

Вижда се ясно, че във всяко първенство има поне два отбора (а в Италия са повече), които се представят осезаемо по-сполучливо на чужд терен, отколкото у дома. Но и това е по-скоро моментна ситуация и изключение от правилото.

И все пак е важно да се следят такива тенденции, за да знаем кога е по-вероятно домакинският фактор да изиграе роля и кога няма толкова голямо значение. Със сигурност в повечето случаи коефициентът за тима, който играе на свой терен е по-нисък, а защо е така – опитахме се да обясним поне донякъде в този текст. Но домакинството е само една от предпоставките, макар и много важна, така че не й се доверявайте като даденост.